Projekt Surgite Caput získal podporu Velvyslanectví ČR v Berlíně a pana velvyslance Jiřího Čisteckého, kteří navázali spolupráci s Nadačním fondem FF na rozvoji iniciativy zaměřené na posilování historické paměti a demokratických hodnot, s důrazem na dialog s mladou generací a podporu občanské angažovanosti.

Je prvním edukačně-výzkumným historickým projektem, který podporuje Nadační fond FF. Projekt Surgite Caput si aktuálně klade za cíl připomenout osobnost generála Václava Ždímala – účastníka prvního i druhého československého odboje a zasadit jej do kontextu 20. století. Václav Ždímal položil svůj život za hodnoty demokracie a za Československo v boji proti nacismu. Byl popraven 2. září 1942 v berlínské věznici Plötzensee.
Po únoru 1948 byl systematicky vymazán z oficiální paměti národa. Kvůli jeho aktivní účasti v bojích proti bolševikům v Československých legiích v Rusku (1916–1920), byla jeho rodina perzekuována i po jeho smrti v období 1948 až 1989.
Trvalo tři desetiletí, než si demokratický český stát a jeho instituce začaly adekvátně všímat osudu generála Václava Ždímala, jeho kolegů z Československé armády, z odboje i mnoha dalších občanů tehdejšího Československa, kteří byli nespravedlivě odsouzeni v politických procesech, srovnatelných s těmi komunistickými a popraveni na území nacistického Německa, mimo dnešní Českou republiku. Z podnětu německého profesora historie Johannes Tuchela, práce jeho týmu a za vydatné finanční pomoci Německé strany v poslední dekádě dochází k základnímu výzkumu týkajíci se československych obětí nacistické justice v Berlíně v Plötzensee. Díky tomuto výzkumu dochází i k pozvolné postupné změně v postoji českého státu a jeho vědeckých a jiných institucí.
Zde najdete Bc.-práci , která byla z podnětu NF FF v letech 2024/25 ve spolupráci s historiky z University Palackého v Olomouci zpracována k osobě generála Václava Žd´mala.
Současná nejistá geopolitická situace obrací pozornost zpět do minulosti – k obdobím, která nesou řadu paralel se současností. Podrobný historický výzkum těchto událostí přináší nejen nové poznatky o zapomenutých hrdinech, ale i důležitá varování pro současnou společnost. Zároveň umožňuje transfér zkušeností – ukazuje, jakým způsobem a s jakou mírou úspěšnosti se naši předkové před necelými sto lety potýkali s téměř totožnými problémy, kterým čelíme i dnes.
Ve střednědobém horizontu si projekt klade za cíl – ve spolupráci s historiky z českých i německých institucí – detailně prozkoumat osudy všech šesti generálů, kteří byli během druhé světové války odsouzeni a popraveni v berlínské věznici Plötzensee.
V návaznosti na tento historický výzkum vzniká ve spolupráci s Final Final Studio webová platforma, na níž budou výsledky výzkumu a získané poznatky prezentovány široké odborné i laické veřejnosti – online formou.
Dlouhodobým cílem je zřízení betonového památníku generálu Václavu Ždímalovi a dalším vysokým důstojníkům československé armády, popraveným v Berlíně-Plötzensee. Tento památník by měl vzniknout podle návrhu architektonické kanceláře H3T v jednom z řopíků v hraničním pásmu XIII "Rostislav" v oblasti Jeseníku, kde generál v době mobilizace v roce 1938 působil. Památník bude propojen s výše uvedenou online platformou.